Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości zostało utworzone 1 października 2019 roku. Powstało ono z połączenia Wydziału Zarządzania i Wydziału Towaroznawstwa i Zarządzania Produktem oraz Katedr zarządzania, funkcjonujących wcześniej w ramach Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych.
Zmiana ta związana była z dostosowaniem struktury organizacyjnej Uniwersytetu Ekonomicznego do nowej klasyfikacji dyscyplin naukowych. Główną przesłanką utworzenia Kolegium było zgrupowanie wszystkich Katedr oraz pracowników, którzy prowadzą badania naukowe w ramach dyscypliny nauk o zarządzaniu i jakości. Obecnie Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości tworzy 25 Katedr wchodzących w skład trzech instytutów: Instytutu Zarządzania, Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem oraz Instytutu Informatyki, Rachunkowości i Controllingu.
- Katedra Analiz Strategicznych
- Katedra Analizy Rynku i Badań Marketingowych
- Katedra Handlu i Instytucji Rynkowych
- Katedra Marketingu
- Katedra Metod Organizacji i Zarządzania
- Katedra Procesu Zarządzania
- Katedra Psychologii i Dydaktyki
- Katedra Turystyki
- Katedra Zachowań Organizacyjnych
- Katedra Zarządzania Kapitałem Ludzkim
- Katedra Zarządzania Międzynarodowego
- Katedra Zarządzania Zasobami Pracy
- Katedra Chemii Ogólnej
- Katedra Metrologii i Analizy Instrumentalnej
- Katedra Mikrobiologii
- Katedra Opakowalnictwa Towarów
- Katedra Technologii i Ekologii Wyrobów
- Katedra Zarządzania Jakością
- Katedra Zarządzania Procesowego
- Katedra Jakości Produktów Żywnościowych
- Katedra Jakości i Bezpieczeństwa Produktów Przemysłowych
- Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw
- Katedra Informatyki
- Katedra Rachunkowości
- Katedra Systemów Obliczeniowych
Działalność naukowo-badawcza Katedr Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości dotyczy współczesnych problemów funkcjonowania polskiej, europejskiej i światowej gospodarki, koncentrując się zwłaszcza wokół zagadnień związanych z: metodami i procesem zarządzania, zarządzaniem kapitałem ludzkim, ekonomiką i organizacją przedsiębiorstw, rachunkowością i controllingiem, marketingiem i komunikacją rynkową, handlem i instytucjami rynkowymi, turystyką i rekreacją, analizą rynku i badaniami marketingowymi, informatyką i systemami obliczeniowymi, logistyką, towaroznawstwem, zarządzaniem jakością, zapewnieniem bezpieczeństwa i jakości produktów przemysłowych i żywnościowych oraz zarządzaniem technologią i ekologią wyrobów.
Kadra naukowo-dydaktyczna Kolegium liczy obecnie łącznie 257 osób. Zespoły badawcze złożone z pracowników Kolegium z powodzeniem uczestniczą w konkursach o granty na badania naukowe, organizowane przez instytucje krajowe i zagraniczne, w tym NCN i NCBiR. Kolegium współpracuje również z wieloma ośrodkami akademickimi z zagranicy, m.in. z Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Republiki Południowej Afryki, Ukrainy, Kazachstanu, Turcji, Serbii, Słowenii, Litwy, Czech i Słowacji. Kooperacja ta obejmuje zarówno działalność naukowo-badawczą, w którą włączeni są pracownicy, jak i działalność dydaktyczną, z której korzystają studenci Kolegium.
Działalność dydaktyczna Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości prowadzona jest w ramach 18 kierunków studiów, na których studiuje łącznie ponad 5 tys. studentów.
Kierunki studiów prowadzonych w Instytucie Zarządzania:
- Innowacje w biznesie
- Inżynieria organizacji i zarządzania
- Logistyka międzynarodowa
- Marketing i komunikacja rynkowa
- Modern Business Management
- Organizacja i zarządzanie – studia menedżerskie
- Turystyka i rekreacja
- Zarządzanie
- Zarządzanie międzynarodowe
- Zarządzanie projektami
- Zarządzanie Zasobami Ludzkimi
Kierunki studiów prowadzonych w Instytucie Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem:
- Innowacyjność produktu
- Towaroznawstwo
- Logistyka
- Zarządzanie i inżynieria produkcji
Kierunki studiów prowadzonych w Instytucie Informatyki, Rachunkowości i Controllingu:
- Applied Informatics
- Informatyka stosowana
- Rachunkowość i controlling
Kolegium kieruje Dziekan, który zarządza prowadzeniem działalności badawczej oraz koordynuje działalność organizacyjną Instytutów. Instytutami kierują Dyrektorzy Instytutów. Dyrektorzy Instytutów i ich Zastępcy zarządzają działalnością w zakresie kształcenia i spraw studenckich na kierunkach studiów prowadzonych przez Instytuty.